Utlånsbåt i Nøklevann

Vi har fått middler til nok en utlånsbåt og har nå lagt ut en ny båt i Nøkklevann, som kan benyttes av de som har årskortet til OFA

5. september 2026

Nøklevann og området rundt er mye brukt til friluftsaktiviteter. Det er turvei rundt vannet som gir enkel fremkommelighet.
Det er et stort og populært fiskevann nær byen, kjent for stor abbor, ørret og lake. Abbor kan fiskes med dupp og mark, eller små sluker og spinnere. Det finnes også stor ørret, og enkelte fisk på 4–5 kg er tatt de siste årene. Vannet er et av Markas beste storabborvann, med flere fangster over 1,5 kg. Det er også mort og krøkle i vannet. Det finnes også gjedde, men de fleste er små. Stor gjedde bør settes tilbake. Tidligere ble det også fanget canadarøye på opptil 5,4 kg, men arten formerer seg ikke naturlig i vannet og det er usikkert om den fortsatt finnes.
Vannet har mange gode fiskeplasser og er også populært for isfiske og kanopadling.

Vi har lagt ut utlånsbåten i Nøklevann ved Kattisa (ca 1,5km å gå fra Rustadsaga). Her er det offentlig godkjent bålplass, sittegruppe og offentlig toalett.

Båten kan benyttes av de som har årskort for sesongen, enten voksen eller familie. Den er utstyrt med kodelås og koden sendes automatisk på e-post når lånet er godkjent.

Book båter her

Del denne saken